Har du svårt att se Nacka gymnasiums hemsida?

NG_hemsida

Vissa elever/lärare/föräldrar har rapporterat att de har svårt att se Nacka gymnasiums hemsida. Den ser helt enkelt konstig ut i deras webbläsare.

Lösning:

  1. Surfa till vår hemsida www.nackagymnasium.nacka.se
  2. Tryck ner tangenterna CTRL+F5
  3. Problemet löst.

Har du en platta eller smartphone är proceduren annorlunda. Oftast räcker det med att ladda om sidan.

Teknisk förklaring för de intresserade:

Alla webbläsare sparar hemsidor lokalt på datorn i den s k webbläsarcachen (temporära internet filer). Det betyder att en hemsida inte behöver hämtas från Internet varje gång du besöker den utan kan hämtas från den lokalt sparade webbläsarcachen. Det snabbar upp processen med att visa en hemsida i en webbläsare.

Ni som har besökt Nacka gymnasiums hemsida tidigare har troligen en kopia av åtminstone första sidan kvar i webbläsarcachen.

Vår hemsida har nyligen gjorts om. När ni besöker den igen försöker er webbläsare att bara ladda ner förändringar från Internet och fylla på med resten som finns i webbläsarcachen. Resultatet blir att sidan ser inte bra ut.

Lösningen är att antingen manuellt tömma webbläsarcachen och ladda sidan på nytt eller att tvinga webbläsaren att strunta i webbläsarcachen genom att trycka ner tangetkombinationen CTRL+F5.