Elevdatorer inför ht2016

Nya elevdatorer

Precis som tidigare år har Nacka gymnasium testat och utvärderat flera datormodeller inför beslutet om att köpa in lämpliga elevdatorer som våra kommande ettor får låna i tre år.

Eftersom skolans verksamhet ska baseras på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet applicerar vi även detta på vår IT-miljö. Vår erfarenhet visar att skoldatorer ska helst inte vara vanliga konsumentprodukter utan ska vara byggda speciellt för användning i skolmiljö.

Följande egenskaper är extra viktiga:

 •  Hållbarhet
  • Datorn ska klara av flera fall mot marken i öppet och stängd läge. Det spelar ingen roll om tillverkaren säger att datorn uppfyller militära specifikationer/tester, det absolut bästa sättet är att testa det IRL.
  • Datorn ska ha gummerade kanter som skyddar vid fall.
  • Datorn ska ha reptåligt hölje.
  • Datorn ska ha tåla högt tryck mot ovansidan av bildskärmen utan att bildpanelen skadas.
  • Datorn ska vara tillräckligt tålig för att extra skydd så som datorväska ska vara överflödiga.
 •  Petsäkra tangenter
  • Tangenterna ska vara förankrade på ett bra sätt och vara svåra att peta bort.
 • Spillsäkert tangentbord
  • Tangentbordet ska tåla spilld vätska så som läsk, vatten och kaffe utan att datorn skadas.
 • Skärmöppning 180 grader
  • Skärmen ska gå att öppna minst 180 grader för att underlätta vid grupparbete samt för att förhindra skador om en elev råkar bära datorn hållandes i skärmen.

I år utvärderades följande modeller som marknadsförs som elevdatorer:

 

Och vinnaren är…

Det som är glädjande att se är att flera tillverkare har äntligen förstått att konsumentprodukter duger inte i skolans värld och börjat bygga tåliga datorer speciellt anpassade för skolmiljö. Ingen av årets modeller är på något sätt dålig utan alla har sina specifika fördelar men precis som förra året och året dessförinnan är det Lenovo ThinkPad 11e Chromebook (3rd Gen, 2016) som bäst motsvarade Nacka gymnasiums högt ställda krav på lämplig skoldator.

Vissa klasser med specialbehov så som CAD och multimedia kommer att få låna Lenovo ThinkPad 11e PC (3rd Gen, 2016). Den har exakt samma utseende som Chromebook-varianten men har annan hårdvara inuti anpassad för Windows 10.

Fördelarna med att både Chromebook och PC kommer från samma tillverkare och samma modellfamilj är självklara, bl a:

 • Det underlättar vid garanti och serviceärenden
 • Exakt samma laddare används för båda modellerna samt för lärarnas bärbara PC – Lenovo ThinkPad X240, X250 och X260
 • Datorerna ser likadant ut och underlättar på så sätt konceptet likvärdighet

 

Några filmer och länkar:

Eftersom årets Lenovo ThinkPad 11e Chromebook och PC (3rd Gen) är så pass nya har i skrivande stund inga YouTube-filmer dykt upp som visar exakt de varianterna. Filmerna nedan visar generation 1 och 2 men är talande för denna modellfamiljs tålighet samt lämplighet för användning i skolmiljö.

Udda hållbarhetstester

Erfarenhet av Lenov ThinkPad 11e familjen från Rebild kommun i Danmark

Lenovos visning av ett spillsäkert tangentbord på en annan ThinkPad modell

Lenovos förklaring av datortester enligt militära specifikationer

1 tanke på “Elevdatorer inför ht2016”

Kommentarer är stängda.