VGA-adapter till Mac och Chromebook

Om du som elev vill ansluta en Chromebook eller en Mac till skolans projektorer behöver du en VGA-adapter samt en USB-kabel. Allt detta kan du låna mot någon form av pant hos NG IT-support i rum E001. För öppettider se tidigare blogginlägg. Det finns c:a 20st adaptrar att låna. Se till att låna adaptrar i god tid innan lektionen.

Ett annat, bättre sätt är att skapa dina presentationer i Google Apps for Education i Google Drive  och dela de med din lärare. Då kan läraren ansluta sin bärbara PC till projektorn och visa din presentation utan behov av några VGA-adaptrar.

chromebook_vga_adapter_1
En VGA-adapter till en Samsung Chromebook. Två kablar behövs, själva adaptern samt en USB-kabeln då kretsarna i adaptern som omvandlar mellan digital HDMI och analog VGA kräver extra ström försörjning.

chromebook_vga_adapter_2
Så här ska du ansluta VGA-adaptern till din Samsung Chromebook.

apple_vga_adaptrar
…och till slut en bild på Apples familj av olika VGA-adaptrar.